یک تیم تحقیقاتی بین المللی، 8 نوع سرطان که با اضافه وزن و چاقی مرتبط هستند، شناسایی کرده است. این سرطان ها عبارتند از: سرطان های معده، کبد، کیسه صفرا، لوزالعمده، تخمدان، مننژیوما (نوعی تومور مغزی)، تیروئید و سرطان خون میلوما متعدد.
این نتایج بر اساس مرور بیش از 1000 تحقیق درباره اضافه وزن و خطر سرطان است که به وسیله آژانس بین المللی تحقیقات سرطان واقع در فرانسه که وابسته به سازمان بهداشت جهانی، انجام شد.
مردم هرگز فکر نمی کردند که بسیاری از سرطان ها که اخیراً معلوم شده با اضافه وزن مرتبط هستند، ربطی به چاقی داشته باشند. این یافته ها می تواند اثر مهمی روی جمعیت جهان داشته باشد. بر اساس تخمین، حدود 640 میلیون بزرگسال و 110 میلیون کودک، از جمله یک سوم از بزرگسالان و کودکان آمریکا، چاق هستند. نوع سبک زندگی، مانند مصرف رژیم غذایی سالم، حفظ وزن مناسب و ورزش، همچنین سیگار نکشیدن، می تواند اثر مهمی روی کاهش خطر سرطان داشته باشد. برای داشتن سلامت عمومی و مبارزه با سرطان باید روی این موارد که مردم می توانند تا حدی آن ها را کنترل کنند متمرکز شد. محققان در بررسی هایشان و افزایش فهرست سرطان ها متوجه ارتباط مثبت بین چاقی و سرطان شده اند. بدین منظور که هر چه توده حجم بدنی یا بی ام آی (BMI) بیشتر می شود، خطر ابتلا به سرطان هم افزایش می یابد. به دنبال تحقیق در مناطق جغرافیایی مختلف از جلمه آمریکای شمالی، اروپا، آسیا وخاورمیانه و اطلاعات به دست آمده مشخص شده است که خطرات ابتلا به سرطان بر اثر اضافه وزن در زن ها و مردها به یک اندازه است.